Hausdorf Kr. Neurode  
.
PRZED 1945 PO 1945
...................................................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................................................................
<<<   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15   >>>
Hausdorf - Die letzte Schicht

"Die letzte Schicht"
Dwie wersje kartki z tym samym wierszem "Ostatnia szychta". Pierwsza podpisana nazwiskiem Walter Schwarz, druga Reinhold Anton Jagode. Katastrofie z 1930 roku prasa światowa poświęciła sporo miejsca - oprócz wydań niemieckich, wydarzenie to odbiło się echem w prasie polskiej, brytyjskiej, amerykańskiej czy nawet portugalskiej.

Pocztówki bez obiegu pocztowego, po 9.07.1930r. Wydawca nieznany.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf - Kurtschacht

"Eulengebirge. Kurtschacht in Hausdorf am Tage nach der Katastrophe vom 9.7.1930"
Zdjęcie, które wydawcy posłużyło do wykonania tej pocztówki, zrobiono dzień po katastrofie w szybie Kurt kopalni Wenzeslaus. 9. lipca 1930 roku doszło tu do wybuchu gazu węglowego, w wyniku którego śmierć poniosło 151 osób, w większości pochodzących z Hausdorf.

Pocztówka z obiegu pocztowego: usunięty znaczek 1930r. Wydawca: Papierhaus Fritz Gruhn, Aufn. "Mittmann", Waldenburg i. Schl.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf - Curt-Schacht, Neue Schule

"Hausdorf, Kr. Neurode i. Schl. Curt-Schacht. Neue Schule."
Josef Porscha na tej dwuobrazkwoej widokówce umieścił te obiekty, które w tamtym  czasie stanowiły o statusie gospodarczym Jugowa - obok prężnie działającej kopalni znalazła się na niej nowo wybudowany budynek dolnej szkoły (Niederschule / Volksschule AD 1913).

Pocztówka z obiegu pocztowego: usunięty znaczek, ok. 1915r. Wydawca: Josef Porscha, Fotog.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf - Kurtschacht der Wenceslaus Grube

"Hausdorf, Kr. Neurode Kurtschacht der Wenceslaus Grube"
Na widokówce prezentowanej obok wydawca umieścił jedną z jugowskich kopalń - szyb Kurt należący do gwarectwa Wenceslaus. Kurt otrzymał nadanie 21.07.1901r. i aż do feralnego roku 1930 pełnił ważną rolę w życiu mieszkańców Jugowa. 

Pocztówka bez obiegu pocztowego: ok. 1925r. Wydawca: Franz Streitenberger, Ansichtspostkarten-Verlag, Stephansdorf - Bez. Breslau.
Z kolekcji: p.d.


Bergwerk Hausdorf - Kurtschacht

"Kurtschacht. Hausdorf, Krs. Neurode."
Kłodzki wydawca przedstawil na tej kolorowej widokówce okolice szybu Kurt w nieco rzadszym ujęciu - zdjęcie wykonano od wschodu tak, aby za kopalnią uwiecznić dodatkowo Włodykę.

Pocztówka z obiegu pocztowego: bez stempla ok. 1925r. Wydawca: Orig. Aufn. u. Verlag von Paul Woschny, Glatz.
Z kolekcji: p.d.


Bergwerk Hausdorf, Kurtschacht

"Hausdorf, Krs. Neurode. Kurtschacht. Kaufhaus."
Kolejne "wschodnie" ujęcie kopalni i okolicznych zabudowań. Na uwagę zasługuje drugi z widoków przedstawiający sklep znajdujący się w budynku przy obecnej ul. Głównej 50 - do dziś w niemal niezmienionym kształcie.

Pocztówka z obiegu pocztowego: 02.04.1929r. Wydawca: Orig. Aufn. u. Verlag von Paul Woschny, Glatz.
Z kolekcji: p.d.


Bergwerk Hausdorf, Kurtschacht

"Hausdorf, Krs. Neurode. Kurtschacht."
Prezentowana obok widokówka jest kolejną z serii, na której Paul Woschny umieścił szyb Kurt (górne jej pole jest identyczne w porównaniu z poprzednią, zamieszczoną powyżej). Dolne pole zajmuje widok okolic kościoła katolickiego.

Pocztówka z obiegu pocztowego: 22.06.1926r. Wydawca: Orig. Aufn. u. Verlag von Paul Woschny, Glatz.
Z kolekcji: p.d.


Bergwerk Hausdorf

"Hausdorf, Kr. Neurode. Partie an der Kirche. Bergwerk"
Pochodzący z Hausdorf wydawca Josef Porscha wykonał kilka pocztówek z widokami Jugowa. Na tej znalazły się dwa wizerunki centralnej części miejscowości - okolice kościoła katolickiego oraz zabudowania kopalni węgla kamiennego.

Pocztówka bez obiegu pocztowego: przed 1913r. Wydawca: Jos. Porscha, Fotograf, Wüstegiersdorf .
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf b. Neurode

"Hausdorf, b.  Neurode Eulengebirge"
Pocztówka z okolicą kościoła katolickiego
św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ujęcie od południowego-zachodu. Na widokówce widać również dawną szkołę katolicką i browar. W oddali, na szycie Kalenicy, widoczna wieża widokowa im. Hindenburga.  Seria "Besucht das schöne Eulengebirge".

Pocztówka bez obiegu pocztowego: ok. 1935. Wydawca: Franz Streitenberger, Ansichtspostkarten-Verlag, Stephansdorf  Bez. Breslau.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf - browar, kościół, szkoła

"Hausdorf, Kr. Neurode"
Prezentowana obok widokówka przedstawia dość szeroką panoramę centralnej części Jugowa na tle głównego grzbietu środkowej części Gór Sowich z kulminacją Kalenicy i Słonecznej na czele.

Pocztówka z obiegu pocztowego: 30.12.1912r. Wydawca: Aug. Tauch, Kynau.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf - browar, kościół, szkoła

"Hausdorf, Kr. Neurode i. Schl.  Mittlere Dorfpartie"
Kolejne przedstawienie środkowej części miejscowości. Zdjęcie wykonano przed 1913r. (na kolejnej pocztówce na lewo od kościoła widać budynek szkoły, tu jeszcze go nie ma).

Pocztówka z obiegu pocztowego: 24.08.1915r. widok sprzed 1913. Wydawca: Jos. Porscha, Fotogr., Limburg a.d. Lahn.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf - Partie a.d. Kirche

"Hausdorf, Kr.  Neurode i. Schl. Partie a. d. Kirche"
Podobne do poprzedniego przedstawienie okolic kościoła katolickiego. Dobrze widoczny komin browaru (w tym czasie Brauerei der Wenzeslaus- und Ferdinandgrube, Dr. Gust. Linnarzt, Pä. A. Wache) oraz szkoła katolicka.

Pocztówka z obiegu pocztowego: 19.10.1920. Wydawca: Josef Porscha, Hausdorf, Kr. Neurode i. Schl.
Z kolekcji: p.d.


Kath. Kirche Hausdorf Kr. Glatz

"Kath. Kirche Hausdorf (Krs. Glatz)"
Widokówka wysłana z Habelschwerdt (Bystrzyca Kłodzka) do Hausdorf, Louisenthal 21 przedstawia kościół katolicki i budynek mieszkalny znajdujący się obecnie przy ul. Głównej 75. 

Pocztówka z obiegu pocztowego: 12.05.1942r. Wydawca: Photo - Gottschlich, Neurode - Eulg.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf - Kirche

"Hausdorf / Grafschaft Glatz."
Prezentowana obok widokówka wydana została już po II wojnie światowej, ale jej twórca, ostatni przedwojenny proboszcz tutejszej parafii Max Franke, w artystyczny sposób przedstawił miejsce swej posługi kapłańskiej z lat 1934-46, swoje wspomnienia z Hausdorf.

Pocztówka z obiegu pocztowego: 17.1.1960r. Wydawca: e. Notar M. Franke, Pfarrer (20b) Bahrdorf über Helmstedt.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf - Bergmannsruh

"Hausdorf b. Neurode Eulengebirge. Gasthaus zur Bergmannsruh Bes. R. Müller Fernruf 210."
Na reprodukowanej obok widokówce wydawca umieścil dom gościnny 
Müllera "zur Bergmannsruh" i znajdujący się w tym samym budynku lokal należący do Paula Matterna. 

Pocztówka z obiegu pocztowego: ?.?.1941r. Wydawca: Franz Streitenberger, Ansichtspostkarten-Verlag, Stephansdorf Bez. Breslau.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf

"Teilansicht von Hausdorf"
Prezentowana obok widokówka wykonana została w studiu fotograficznym w Hausdorf. Przedstawiono na niej centralną część Jugowa na tle Popielaka i Lirnika. Pocztówka wydana już po rozbudowie kościoła (1909-1910) a jeszcze przed założeniem nowego cmentarza parafialnego (1912) i budową szkoły (1913).

Pocztówka bez obiegu pocztowego: 1910-1912r. Wydawca: Photogr. Atelier H.Pilatus, Hausdorf, Krs. Neurode.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf - kościół, szkoła

"Hausdorf, Krs. Neurode"
Barwne przedstawienie okolic kościoła katolickiego (wykonane z podnóżna Włodyki). Dzięki niemu można sobie uzmysłowić jakie kolory miały poszczególne budynki.

Pocztówka bez obiegu pocztowego: ok. 1920r. Wydawca: Orig. Aufn. u. Verlag von Paul Woschny, Glatz.
Z kolekcji: p.d.


Kath. Kirche in Hausdorf

"Eulengebirge. Kath. Kirche in Hausdorf, Krs. Neurode"
Widokówka przedstawia barokowy kościół św. Katarzyny w Jugowie, zbudowany w latach 1718-22, rozbudowany na początku XX wieku.  Aby zrobić to zdjęcie, fotograf udał się na drogę pomiędzy kościołem a obecnym gimnazjum i stamtąd uwiecznił bryłę świątyni.

Pocztówka z obiegu pocztowego: 05.01.1934, wydana przed 1932. Wydawca: Papierhaus Gruhn, Aufnahme "Rettig", Waldenburg (Schlesien)
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf Kr. Neurode

"Hausdorf, Kr. Neurode Partie im Mitteldorf"
Pocztówka przedstawiająca środkową część wsi. Po lewej stronie fragment szkoły i dalej dom handlowy A. Tonke z urzędem pocztowym i piekarnią, następnie zabudowania browaru i bryła kościoła widziana od strony zachodniej.

Pocztówka bez obiegu pocztowego, ok. 1925r. Wydawca: Franz Streitenberger, Ansichtspostkarten-Verlag, Stephansdorf - Bez. Breslau.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf b. Neurode

"Hausdorf b. Neurode Eulengeb."
Pozycja z serii "Besucht das schöne Eulengebirge".  Ujęcie podobne do poprzedniego; tu natomiast widać więcej szczegółów, m.in. napis  "Bürgermeisteramt" na budynku przy ul. Głównej 83.

Pocztówka z obiegu pocztowego: 21.07.1943r. Wydawca: Franz Streitenberger, Ansichtspostkarten-Verlag, Stephansdorf Bez. Breslau, Nr. 4696/41
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf b. Neurode

"Landschaft aus Hausdorf."
Na tej fotowidokówce nieznanego wydawcy po raz kolejny widać okolicę między kościołem katolickim a szkołą podstawową. Na szczególną uwagę zasługuje niepozorny dom  po lewej stronie - to budynek, który w dawnym Jugowie był siedzibą ochotniczej straży pożarnej. Jeszcze do końca lat 70. XXw. pełnił tę funkcję; później, ze względu na zły stan techniczny, został rozebrany. 

Pocztówka bez obiegu pocztowego: datowana 1924r. Wydawca: nieznany.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf Kr. Neurode

"Gruß aus Hausdorf, Krs. Neurode. Kurtschacht. Kath. Schule. Postamt. Artur Tonke, Bäckerei und Warenhandlung."
Kłodzki wydawca Woschny jedno z pół prezentowanej obok widokówki poświęcił na wyeksponowanie budynku przy ul. Głownej 83 - przed II wojna światową mieściła się w nim piekarnia i sklep Artura Tonke oraz urząd pocztowy. Na pozostałych polach znalazł się szyb Kurt oraz szkoła podstawowa (tu nazywana szkołą katolicką).

Pocztówka bez obiegu pocztowego: ok. 1925r. Wydawca: Orig. Aufn. und Verlag von Paul Woschny, Glatz.
Z kolekcji: p.d.


Hausdorf, Kr. Neurode Kirche und Schule

"Hausdorf, Kr. Neurode Kirche und Schule"
Kolejna pocztówka przedstawiająca środkową część Jugowa. Tym razem wydawca wyeksponował dwa obiekty: szkołę zbudowaną w 1913r. oraz kościół katolicki. 

Pocztówka bez obiegu pocztowego: ok. 1925r. Wydawca: Franz Streitenberger, Ansichtspostkarten-Verlag, Stephansdorf - Bez. Breslau.
Z kolekcji: p.d.


<<<   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15   >>>

Wrocław - Jugów 2009 © 
apocalipsis